Gdzie szukać porady prawnej?

Porada prawna to opinia udzielana pisemnie bądź ustnie przez prawników posiadających fachowe wykształcenie, wiedzę i doświadczenie. W jakich kwestiach można korzystać z porady prawnej i gdzie najlepiej jej szukać?

W jakich sytuacjach można skorzystać z porady prawnej?

Porad prawnych udziela się zarówno osobom fizycznym jak i prawnym, właściwie we wszystkich dziedzinach prawa, w tym w:

  • prawie pracy,
  • prawie finansowym,
  • prawie cywilnym,
  • prawie administracyjnym,
  • prawie karnym,
  • prawie rodzinnym.

Bardzo często takie usługi udzielane są w kwestiach dotyczących spraw spadkowych, należności, a także ubezpieczeń społecznych.

Jak wygląda proces uzyskiwania porady prawnej?

Aby porada prawna była dogłębna i obejmowała wszystkie aspekty, które mogą pomóc klientowi, musi ona rozpocząć się od gromadzenia koniecznych informacji. Klient powinien dostarczyć m.in. niezbędne materiały dotyczące danej sprawy, w tym dokumentację, jeśli takowa jest gromadzona. Doradca najczęściej będzie także posiłkował się prywatną rozmową z klientem i dopiero na tych filarach, zostanie udzielona fachowa porada prawna.

Gdzie najlepiej szukać porady prawnej?

Porada prawna, choć nie ma charakteru wiążącego i nie musi prowadzić do podjęcia żadnych decyzji, powinna być profesjonalna i dogłębna. Dlatego jeśli chcemy liczyć na skrupulatne, wielowymiarowe podejście, najlepiej skorzystać z usług kancelarii adwokackich, które przede wszystkim zajmują się udzielaniem takich porad. W przeciwieństwie do biur doradców prawnych, adwokaci z aplikacją mają obowiązek zachowania tajemnicy swojego klienta, co oznacza, że w przypadku wezwania przez organy sądownicze na świadka, mogą oni uchylić się od odpowiedzi na zadane pytanie, chroniąc tym samym interesy klientów. Tego samego nie może natomiast uczynić osoba o statusie doradcy prawnego. Bardzo wygodnym sposobem na skorzystanie z porady prawnej, niezależnie od miejsca zamieszkania, jest uzyskanie jej on-line. Właśnie taką usługę proponujemy w naszej Kancelarii, gdzie klient ma możliwość pozyskania szybkiej, poufnej i co najważniejsze, w pełni profesjonalnej pomocy prawnej.